CSAiU na FB

ARCHIWUM wiadomości dostępne za zgodą Komendanta CSAiU


FirstPrevStrona 1 z 52NextLast
2017-08-15
Festyn rodzinny z okazji Święta Wojska Polskiego
2017_08_15

15 sierpnia br. obchodziliśmy 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej i ustanowione na pamiątkę tej daty Święto Wojska Polskiego. Klub CSAiU w Toruniu zaplanował i przeprowadził festyn rodzinny dla żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.
W tym roku zawitaliśmy w gościnne progi Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, który umożliwił organizację festynu w urokliwych i historycznych wnętrzach ruin zamku krzyżackiego. Od godz. 17.00 na naszych najmłodszych czekało szereg atrakcji m.in.: pokaz jeździecki, zwiedzanie podziemi zamkowych, pokaz sprzętu rycerskiego czy gry i zabawy przy muzyce. Wszystkie dzieci chętnie bawiły się z naszą „firmową” maskotką – Centrusiem. Na rodziców natomiast czekała biesiada przy grillu, występ kabaretu K2 oraz zabawa taneczna.
Każdy znalazł w tym dniu coś dla siebie. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją pomocą przyczynili się do organizacji festynu, co przełożyło się na wyśmienitą atmosferę wśród uczestników.

Tekst: Klub CSAiU
Zdjęcia: Klub CSAiU, kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-08-15
Artyleryjski akcent na bydgoskich uroczystościach
2017_08_15

Żołnierze toruńskiego Centrum, na czele z Komendantem, uczestniczyli w obchodach Święta Wojska Polskiego w Bydgoszczy, których organizatorem był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – Dowódca Garnizonu Bydgoszcz oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski.
Asysta honorowa w składzie: poczet sztandarowy i kompania honorowa, wzięła udział w paradzie pododdziałów reprezentujących jednostki wojskowe województwa kujawsko-pomorskiego. Za pododdziałami w towarzystwie sprzętu wykorzystywanego przez logistyków, chemików i saperów defilował sprzęt będący na wyposażeniu dywizjonu zabezpieczenia Centrum Szkolenie Artylerii i Uzbrojenia.
Po oficjalnych obchodach w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku odbył się festyn, podczas którego największym zainteresowaniem mieszkańców regionu cieszył się sprzęt artyleryjski.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: kpt. Jacek Żołnowski, Martyna Wróblewska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-08-15
Toruńskie obchody Święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
2017_08_15

15 sierpnia to data szczególna w kalendarzu żołnierskim. Jest to bowiem dzień, w którym obchodzona jest rocznica Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Dla żołnierzy toruńskiego garnizonu była to okazja do wspólnego świętowania wraz z mieszkańcami miasta.
Już od godzin przedpołudniowych w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, w ramach pikniku wojskowo-historycznego, można było zobaczyć pokaz statyczny sprzętu wojskowego. W tym roku mieszkańcy Torunia mogli zapoznać się nie tylko ze sprzętem będącym na wyposażeniu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, ale również ze sprzętem, jakim dysponują: Warsztaty Techniki Lotniczej, 6. Samodzielny Oddział Geograficzny, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Policja oraz Straż Miejska z Torunia.
Jednocześnie w CK Zamek Krzyżacki odbył się pokaz sprzętu historycznego i grup rekonstrukcji historycznych.
Oczywiście piknik był tylko tłem dla oficjalnych uroczystości. Oficjalne obchody najważniejszego święta dla każdego żołnierza rozpoczęły się o godz. 14.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz wszystkich żołnierzy w Kościele Garnizonowym. Następnie około godziny 15.00, ulicami Grodu Kopernika pod pomnik Artylerii Polskiej przedefilowała orkiestra wojskowa Garnizonu Toruń, kompania honorowa toruńskiego Centrum wraz z wojskowymi pocztami sztandarowymi, pododdziały żołnierzy CSAiU, poczty sztandarowe związków i stowarzyszeń kombatanckich oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Torunia, którzy jak zwykle zaszczycili swą obecnością obchody żołnierskiego święta.
Uroczysty apel rozpoczął dowódca uroczystości – major Radosław Rogucki złożeniem meldunku Komendantowi Centrum – Dowódcy Garnizonu Toruń, pułkownikowi Dariuszowi Adamczykowi oraz odegraniem hymnu i podniesieniem flagi państwowej na maszt. Następnie pułkownik Adamczyk w swoim wystąpieniu przypomniał historię wojskowego święta oraz złożył podziękowania żołnierzom, którzy spełniają swój żołnierski obowiązek, poprzez swą wytężoną pracę. Komendant w swoim przemówieniu szczególne słowa podziękowania skierował do kombatantów mówiąc: „…dziękuję wam, że przy okazji wszelkich uroczystości patriotyczno-religijnych uczycie nas, kim jest żołnierz, co znaczy patriotyzm i jak należy traktować miłość do ojczyzny”.
Dla trzydziestu żołnierzy służących w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia 15 sierpnia był dniem szczególnie radosnym. Z rąk Komendanta Centrum otrzymali oni akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Płk Adamczyk wręczył także odznakę tytułu honorowego „ Zasłużony żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” III stopnia ośmiu żołnierzom zawodowym, a dwóch żołnierzy wyróżnionych zostało listem gratulacyjnym i nagrodą uznaniową – szer. Szymon Rutkowski za zdobycie Mont Blanc, najwyższego ze szczytów Korony Europy, oraz szer. Jakub Dąbrowski za zdobycie drugiego miejsca w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w kategorii powyżej 94 kg w Kick Boxingu.
Ponadto dziesięciu żołnierzom zawodowym i dziesięciu pracownikom Resortu Obrony Narodowej Minister Obrony Narodowej przyznał medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, natomiast jedenastu pracownikom RON medale „Za zasługi dla obronności kraju”.
Po apelu pamięci i salwie honorowej delegacje władz miasta i województwa, parlamentarzyści ziemi toruńskiej, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele, harcerze i mieszkańcy Torunia w towarzystwie wojskowej asysty złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Artylerii Polskiej.
***
Święto Wojska Polskiego obchodzimy na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku, która trwała od 13 do 25 sierpnia. Polskie wojsko odparło atak bolszewików. Jeden z ważniejszych epizodów starcia miał miejsce właśnie 15 sierpnia. Było nim zdobycie przez kaliski 203 Pułk Ułanów sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie, a wraz z nim kancelarii armii, magazynów i jednej z dwóch radiostacji. Co więcej, 15 sierpnia to również liturgiczne święto Wniebowzięcia Matki Bożej.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-08-14
Pamięć o tych, którzy odeszli…
2017_08_14

W przeddzień Święta Wojska Polskiego w ramach akcji „Żołnierska Pamięć”, żołnierze z Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia wraz z prezesem i przedstawicielami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów (SPA) pojawili się na miejscach wiecznego spoczynku żołnierzy w Garnizonie Toruń.
Elewi porządkowali teren wokół mogił i pomników żołnierzy na terenie kilku toruńskich nekropolii. Następnie wspólnie zapalili okolicznościowe znicze oraz oddali cześć żołnierzom, których nazwiska dzięki ich bohaterskim czynom zapisały się trwale w historii zarówno Torunia, jak i samego Centrum.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
FirstPrevStrona 1 z 52NextLast
Licznik odwiedzin: 337830
 
MON SGWP Dowództwo Generalne RSZ Siły Powietrzne Marynarka Wojenna Wojska Specjalne Dowództwo Operacyjne SZ RP Inspektorat Wsparcia SZ Żandarmeria Wojskowa
© BW & JK CSAiU 2006 - 2017 All Rights Reserved