CSAiU na FB

ARCHIWUM wiadomości dostępne za zgodą Komendanta CSAiU


FirstPrevStrona 1 z 61NextLast
2017-11-11
11 listopada w Klubie CSAiU
2017_11_11

W dniu 11 listopada 2017 r. obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to jeden z najważniejszych dni w naszej historii, po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną przez wiele pokoleń wolność. W tym dniu szczególnie czcimy patriotyczne postawy.
Klub CSAiU aktywnie włączył się do obchodów, przygotowując część artystyczną wieńczącą uroczystość pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Grupa elewów NSR wraz z akompaniamentem gitary zaprosiła zebranych przy pomniku torunian do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Po południu w klubie CSAiU odbył się koncert zespołu „In the van”, reprezentującego klub CSAiU. Młodzi muzycy zaprezentowali się w rockowym wydaniu, co wzbudziło gorący aplauz wśród publiczności zebranej w sali widowiskowej klubu CSAiU.
Ostatnim punktem obchodów tego dnia był wyjazd żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej do Warszawy, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, mogli wziąć udział w ceremonii uroczystej zmiany warty. To wydarzenie było szczególnie ważne dla żołnierzy i pracowników z Centrum albowiem tego dnia posterunek wystawili żołnierze z naszego dywizjonu zabezpieczenia.

Tekst: Klub CSAiU
Zdjęcia: Klub CSAiU
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-11-11
Toruńscy artylerzyści przed Grobem Nieznanego Żołnierza
2017_11_11

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza całorocznie, przez 24 godziny na dobę, pełni wartę honorową dwuosobowy posterunek żołnierzy. Na co dzień są to żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, ale w ubiegłą niedzielę, tj. 12 listopada 2017 roku o godz. 12.00 przed Grobem odbyła się ceremonia uroczystej zmiana warty w wykonaniu toruńskich artylerzystów.
Żołnierze dywizjonu zabezpieczenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu intensywnie przygotowywali się do tego przedsięwzięcia, aby w niedzielę w samo południe, pod dowództwem por. Andrzeja Kloca, dostąpić zaszczytu wystawienia warty honorowej na posterunku.
Całemu wydarzeniu przyglądali się nie tylko mieszkańcy Stolicy, ale przede wszystkim żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej CSAiU, koledzy oraz rodziny naszych „honorowych wartowników”, którzy w tym jakże ważnym dniu postanowili swoją obecnością wspierać podopiecznych dowódcy dywizjonu, płk. Szymona Czerwińskiego.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: Sekcja Wychowawcza CSAiU
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-11-11
Narodowe Święto Niepodległości w Toruniu
2017_11_11

W dniu 11 listopada żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia aktywnie uczestniczyli w obchodach najważniejszego święta państwowego. Toruńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918 – 1921 i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera oraz uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w Kościele Garnizonowym.
Następnie, przy dźwiękach orkiestry, biało-czerwona kolumna przedefilowała ulicami Starego Miasta pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Meldunek dla Dowódcy Garnizonu, pułkownika Dariusza Adamczyka o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu złożył dowódca uroczystości, ppłk Remigiusz Zieliński. Pośród tłumów zebranych przy pomniku Marszałka, nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz lokalnych, reprezentantów stowarzyszeń, młodzieży szkolnej oraz przede wszystkim mieszkańców Torunia.
Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego, odczytany został rozkaz o mianowaniu. Akty mianowania na kolejny wyższy stopień wojskowy otrzymało 48 żołnierzy Centrum.
Następnie głos zabrali w okolicznościowych przemówieniach przedstawiciele władz samorządowych. Po apelu pamięci nastąpiła salwa honorowa i salut armatni dla uczczenia Święta Niepodległości. Uroczystość zakończyła się złożeniem przez oficjalne delegacje wieńców pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.
Ponadto na Rynku Nowomiejskim odbył się piknik militarno-historyczny, na którym między innymi, można było zobaczyć sprzęt wojskowy, którym posługują się żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-11-10
OBLĘŻONE CENTRUM SZKOLENIA ARTYLERII I UZBROJENIA - W PRZEDDZIEŃ NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
2017_11_10

Tradycyjnie już od paru lat toruńskie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia otwiera swoje bramy dla mieszkańców Torunia i regionu Kujawsko - Pomorskiego.
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości pomimo nie najlepszej pogody toruńscy artylerzyści zostali "oblężeni" przez odwiedzających ich mieszkańców. Od godzi porannych do wojska maszerowali najmłodsi torunianie ale również i Ci dorośli.

Podczas dnia otwartych koszar wojsko zaprezentowało praktycznie cały sprzęt uzbrojenia będący na wyposażeniu toruńskiego Centrum. Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów spotkania. W salach wykładowych zorganizowane grupy z przedszkoli i szkół toruńskich mogły obejrzeć prezentacje o Siłach Zbrojnych RP oraz filmy nagrane podczas strzelań artyleryjskich. Na placu apelowym gdzie zorganizowano pokaz statyczny do każdego pojazdu ustawiały się wręcz kolejki. Już dawno żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia nie mieli takiej radości i satysfakcji z tak licznie przybyłych gości. Były tygryski, misie, pszczółki i szkolniaki z toruńskich przedszkoli. Były dzieci z szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół średnich. Odwiedzili nas również dorośli, a nawet kochane babcie i dziadkowie.
Organizując to skromne wydarzenie mające na celu między innymi zapoczątkowanie obchodów Narodowego święta Niepodległości żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia otrzymali najpiękniejszy prezent od mieszkańców Torunia i regionu kujawsko - pomorskiego. Tym prezentem była frekwencja gości podczas dnia otwartych koszar.
Dziękujemy Wam Bardzo !!!!!

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
FirstPrevStrona 1 z 61NextLast
Licznik odwiedzin: 356497
 
MON SGWP Dowództwo Generalne RSZ Siły Powietrzne Marynarka Wojenna Wojska Specjalne Dowództwo Operacyjne SZ RP Inspektorat Wsparcia SZ Żandarmeria Wojskowa
© BW & JK CSAiU 2006 - 2017 All Rights Reserved