CSAiU na FB

ARCHIWUM wiadomości dostępne za zgodą Komendanta CSAiU


FirstPrevStrona 1 z 49NextLast
2017-06-12
Szkolenie elewów NSR w Toruniu
2017_06_12

W toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia trwa szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił. Rezerwowych. Doskonalą oni swe umiejętności praktyczne na Ośrodku Szkolenia CSAiU.
Elewi z 1 kompanii szkolnej Ośrodka Szkolenia Podstawowego, której dowódcą jest kpt. Tomasz Matynia, intensywnie ćwiczą na toruńskim poligonie. W ramach zajęć ze szkolenia inżynieryjno – saperskiego wykonywali podstawowe prace fortyfikacyjne. Ich zadaniem było przygotowanie okopu strzeleckiego do prowadzenia ognia, oraz jego właściwe zamaskowanie. Ważną rzeczą było wykorzystanie naturalnych cech terenu oraz zminimalizowanie wpływu na otoczenie żołnierza.
Ponadto elewi nabywali nowe umiejętności podczas zajęć z obrony przed bronią masowego rażenia. Ćwiczyli, między innymi, gaszenie środków zapalających oraz pokonywanie toru napalmowego. Tego typu zadania zawsze wymagają dużego zaangażowania i skupienia. Po zakończeniu szkolenia żołnierze nie ukrywali zmęczenia, jednak podkreślali, że zajęcia bardzo przypadły im do gustu.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: st. chor. szt. Andrzej Keński
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-06-10
ŚLADAMI INDIAN
2017_06_10

W dniu 10.06.2017 r., odbyła się wycieczka rodzinna dla kadry i pracowników resortu obrony narodowej do Muzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha w Wymysłowie k. Tucholi, którą zorganizował Klub CSAiU.
Na początku uczestnicy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych o podstawach ratownictwa wodnego i górskiego, a następnie poprowadzeni przez leśniczego udali się na spacer "dzikimi" ścieżkami Borów Tucholskich. Po dotarciu nad rzekę Brdę wszyscy mogli podziwiać niezwykle malowniczą okolicę, która pomimo deszczowej aury prezentowała się niezwykle pięknie i tajemniczo.
Po powrocie wszyscy udali się do jedynego w Europie Muzeum Indian im. Sat-Okha, z którym wiąże się niezwykła historia.
Stanisław Supłatowicz, Sat-Okh (Długie Pióro) urodził się w osadzie Indian w dorzeczu rzeki Mackenzie w Kanadzie. Był synem polskiej uciekinierki z Syberii Stanisławy Supłatowicz, która pochodziła z okolic Tucholi, oraz wojennego wodza plemienia Szaunisów (Szawanezów) Leoo-Karko-Ono-Ma (Wysokiego Orła). Wychowywał się wśród Indian na Alasce.
W muzeum znajdują się niezwykłe oryginalne eksponaty, które przybliżają nam kulturę i sztukę Indian.
Pomimo bardzo niesprzyjającej pogody wycieczkowicze wrócili zadowoleni i uśmiechnięci, a więc wycieczkę można zaliczyć do udanych.

Tekst: Klub CSAiU
Zdjęcia: Klub CSAiU
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-06-09
Przysięga elewów w toruńskim Centrum
2017_06_09

Dla 275 elewów służących w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia i ich najbliższych nadszedł długo oczekiwany dzień. 9 czerwca uczestnicy szkolenia w ramach II turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Za nimi pierwszy miesiąc szkolenia, które potrwa do końca kwietnia.
Służbę wojskową rozpoczęli 4 i 5 maja i od samego początku zgłębiali podstawy żołnierskiego rzemiosła – musztry i regulaminów, Później doskonalili swe umiejętności, aby wypaść ja najlepiej w oczach przełożonych oraz swoich bliskich, tłumnie przybyłych do koszar przy ul. Sobieskiego. Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli przedstawiciele władz samorządowych, dowódcy jednostek wojskowych garnizonu, przedstawiciele służb mundurowych miasta oraz duchowieństwo wojskowe.
Rotę przysięgi wojskowej przyjął od młodych żołnierzy Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pułkownik Dariusz Adamczyk. Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar dostąpili żołnierze, którzy podczas intensywnego szkolenia podstawowego wyróżnili się wysokimi wynikami i umiejętnościami – szeregowi elewi: Magdalena Różańska, Martyna Gołębczyk, Artur Kowalski i Krzysztof Szydłowski. Pułkownik Adamczyk wręczył pisma gratulacyjne oraz kwiaty rodzicom wyróżnionych żołnierzy. Ponadto czternastu nowo zaprzysiężonym elewom, za trud wysiłek i osiągnięcia uzyskane w pierwszym okresie szkolenia, przyznano nagrodę uznaniową.
W imieniu przysięgających żołnierzy głos zabrał szer. elew Adam Rozmarynowski-Komar, który podziękował dowódcom i kadrze za pomoc oraz życzliwość w czasie stawiania pierwszych kroków w wojskowym życiu, a swoim kolegom w mundurze życzył wytrwałości i powodzenia w realizacji postawionych zadań. Do podziękowań i życzeń dołączyli się również rodzice żołnierzy służby przygotowawczej.
Komendant Centrum w swym przemówieniu przypomniał zebranym, że uroczystość złożenia przysięgi wojskowej to wydarzenie ważne nie tylko dla ludzi w mundurach, ale dla wszystkich obywateli. Zwracając się bezpośrednio do elewów, płk Adamczyk życzył, żeby ich służba w mundurze była miłym przeżyciem, a jednocześnie pożytecznym doświadczeniem życiowym i przyniosła im satysfakcję.
Ostatnim elementem uroczystości była defilada pododdziałów oraz wspólne spotkanie i posiłek, w których udział wzięli nowo zaprzysiężeni żołnierze, dowództwo wraz z kadrą szkolącą żołnierzy II turnusu oraz zaproszeni goście. Po zakończeniu uroczystości żołnierze udali się na zasłużone pierwsze przepustki.
Dodatkową atrakcją dla rodzin elewów przybyłych do CSAiU, był pokaz sprzętu wojskowego, wykorzystywanego, na co dzień w procesie szkolenia. Przed elewami jeszcze prawie trzy miesiące intensywnego szkolenia. Służba przygotowawcza do Narodowych Sił Rezerwowych to pierwszy z etapów, który musi przebyć każdy, kto chce związać życie zawodowe z Siłami Zbrojnymi. Pozwala ona żołnierzom sprawdzić swoje predyspozycje i upewnić w trafności wyboru. Natomiast dla dowódców – to szansa, aby odnaleźć wśród ochotników najlepszych kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-06-07
ZAWODY PŁYWACKIE W RAMACH WSPÓŁZAWODNICTWA KADRY
2017_06_07

W ubiegłą środę Cykl Wychowania Fizycznego i Sportu przeprowadził zawody pływackie w ramach współzawodnictwa kadry CSAiU. Zawody miały na celu wyłonić najlepszych żołnierzy, sportowców mogących reprezentować Centrum na zawodach szczebla Mistrzostw Dowództwa Generalnego - 7 Szkolnictwo Wojskowe.
Zawody odbyły się na basenie Uniwersyteckiego Centrum Sportu w Toruniu.
Inauguracji zawodów dokonał wykładowca CWFiS kpt. Robert Wysocki. Po oficjalnym otwarciu zawodów kierownicy drużyn rozlosowali tory oraz kolejność startów swoich zawodników. Drużyna składała się z 3 zawodników reprezentujących trzy style pływackie: grzbiet, klasyczny oraz kraul. Na wynik drużyny składały się czasy uzyskane przez jej zawodników.
Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:
1 miejsce – dywizjon zabezpieczenia 2;
2 miejsce – kompania remontowa;
3 miejsce – OSP/OSS;
4 miejsce – Komenda;
5 miejsce – Wydział Dydaktyczny;
6 miejsce – dywizjon zabezpieczenia 1.

Tekst: kpt. Robert Wysocki
Zdjęcia: st. szer. Sebastian Wilk
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
FirstPrevStrona 1 z 49NextLast
Licznik odwiedzin: 328907
 
MON SGWP Dowództwo Generalne RSZ Siły Powietrzne Marynarka Wojenna Wojska Specjalne Dowództwo Operacyjne SZ RP Inspektorat Wsparcia SZ Żandarmeria Wojskowa
© BW & JK CSAiU 2006 - 2017 All Rights Reserved