CSAiU na FB

ARCHIWUM wiadomości dostępne za zgodą Komendanta CSAiU


FirstPrevStrona 1 z 69NextLast
2018-02-16
Szkolenie elewów NSR
2018_02_15

W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia trwa szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, którzy swoją przygodę z mundurem rozpoczęli na początku roku.
Po szkoleniu zapoznawczym, zajęciach teoretycznych, nadszedł czas na szkolenie indywidualne. Elewi doskonalą swoje umiejętności praktyczne podczas zajęć w Ośrodku Szkolenia.
W ramach zajęć ze szkolenia inżynieryjno – saperskiego wykonywali podstawowe prace fortyfikacyjne. Ich zadaniem było przygotowanie okopu strzeleckiego do prowadzenia ognia, oraz jego właściwe zamaskowanie.
W ramach zajęć ze szkolenia strzeleckiego elewi uczyli się m.in. przyjmowania postawy strzeleckiej, określania odległości do celu oraz wykonywania łącznych czynności do strzelania szkolnego nr 1 z kbk AKM.
Ponadto elewi nabywali nowe umiejętności podczas zajęć z obrony przed bronią masowego rażenia. Ćwiczyli, między innymi, gaszenie środków zapalających oraz pokonywanie toru napalmowego. Tego typu zadania zawsze wymagają dużego zaangażowania i skupienia. Po zakończeniu szkolenia żołnierze nie ukrywali zmęczenia, jednak podkreślali, że zajęcia bardzo im się podobały.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: st. chor. szt. Andrzej Keński
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

JK
2018-02-12
Odprawa WRiA.
2018_02_09

W dniach 8-9 lutego w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyła się odprawa rozliczeniowo – zadaniowa Szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii DG RSZ.
Odprawę prowadził Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii cz.p.o płk dypl. Zenon Wiśniewski.
Udział w niej wzięli szefowie artylerii dywizji, brygad, dowódcy pułków artylerii, przedstawiciele Akademii Sztuki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Podczas odprawy wskazano kierunki działalności i priorytety szkoleniowe w 2018 roku oraz rozliczono z wykonanych zadań w 2017 r. Uczestników odprawy zapoznano także z procesem modernizacji technicznej w Wojskach Rakietowych i Artylerii (WRiA) i wnioskami z wdrażania nowego SpW. Ponadto przedstawiono założenia do szkolenia pododdziałów WRiA w ramach „Zgrupowania pododdziałów WRiA pk. MARS-18”.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

JK
2018-02-09
Pożegnanie z Centrum.
2018_02_09

W dniu 9 lutego 2018 r. uroczyście pożegnaliśmy podoficera odchodzącego do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Po pomyślnym zdaniu egzaminów oraz pozytywnym zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego plut. Michał Łempicki został zakwalifikowany na sześciomiesięczne Studium Oficerskie.
Żegnając odchodzącego żołnierza Zastępca Komendanta CSAiU wyraził nadzieję, że po pomyślnie skończonym Studium będzie mógł powitać w toruńskim centrum nowego oficera. I właśnie z tą nadzieją skierowaliśmy naszego kolegę na Studium Oficerskie.
Życzymy mu pomyślnego zdania wszystkich egzaminów i promocji na pierwszy stopień oficerski.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

JK
2018-02-02
Przysięgali Rzeczypospolitej Polskiej
2018_02_02

Dla 300 elewów I turnusu 2018 roku szkolenia przygotowawczego do Narodowych Sił Rezerwowych, służących w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, dzień drugiego lutego był szczególny. Albowiem tego dnia złożyli oni uroczystą przysięgę wojskową.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 od złożenia meldunku Komendantowi Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pułkownikowi Dariuszowi Adamczykowi. Po przywitaniu gości przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy toruńskiego Centrum oraz pododdziały przysięgających. Na komendę dowódcy uroczystości przysięgający żołnierze zdjęli z głów berety, unieśli do góry prawe dłonie i powtórzyli słowa roty przysięgi wojskowej. Setki zgromadzonych gości w milczeniu i skupieniu słuchało jak ich najbliżsi przysięgają „…służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej…”. Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar dostąpili żołnierze, którzy podczas intensywnego szkolenia podstawowego wyróżnili się wysokimi wynikami i umiejętnościami – szeregowi elewi: Maria Nawrocka, Piotr Ratajczak, Adrianna Klimczak, Patryk Cudaszewski.
W imieniu przysięgających żołnierzy głos zabrał szer. elew Michał Walczyk, który podziękował dowódcom i kadrze za pomoc oraz życzliwość w czasie stawiania pierwszych kroków w wojskowym życiu, a swoim kolegom w mundurze życzył wytrwałości i powodzenia w realizacji postawionych zadań. Do podziękowań i życzeń dołączyli się również rodzice żołnierzy służby przygotowawczej. Ostatnim elementem uroczystości była defilada pododdziałów oraz wspólne spotkanie i posiłek, w których udział wzięli nowo zaprzysiężeni żołnierze, dowództwo wraz z kadrą szkolącą żołnierzy I turnusu oraz zaproszeni goście. Po zakończeniu uroczystości żołnierze udali się na zasłużone pierwsze przepustki.
Dodatkową atrakcją dla rodzin elewów przybyłych do CSAiU, była musztra paradna, którą przygotowała i zaprezentowała Orkiestra Wojskowa z Torunia oraz pokaz sprzętu wojskowego, wykorzystywanego na co dzień w Centrum w procesie szkolenia.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

JK
FirstPrevStrona 1 z 69NextLast
Licznik odwiedzin: 374235
 
MON SGWP Dowództwo Generalne RSZ Siły Powietrzne Marynarka Wojenna Wojska Specjalne Dowództwo Operacyjne SZ RP Inspektorat Wsparcia SZ Żandarmeria Wojskowa
© BW & JK CSAiU 2006 - 2018 All Rights Reserved