CSAiU na FB

ARCHIWUM wiadomości dostępne za zgodą Komendanta CSAiU


FirstPrevStrona 1 z 90NextLast
2020-01-20
100. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski.
2020-01-18

W ubiegłą sobotę tj. 18 stycznia na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości dla uczczenia 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, odrodzonej po I wojnie światowej. Zorganizowane były one z inicjatywy Prezydenta Miasta Torunia i Komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
Obchody pamiętnych dni 1920 roku rozpoczęły się od złożenia wiązanek i kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie w stronę Rynku Staromiejskiego ruszył pochód, w którym udział wzięły poczty sztandarowe, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, organizacje kombatanckie, pododdziały Akademii Marynarki Wojennej, rekonstruktorzy historyczni i oczywiście żołnierze toruńskiego Centrum.
Przy Ratuszu Staromiejskim dowódca uroczystości złożył meldunek Komendantowi Centrum o gotowości pododdziałów do uroczystej zbiórki z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Po odegraniu hymnu państwowego, wciągnięciu na maszt flagi państwowej oraz powitaniu gości, z balkonu Ratusza Staromiejskiego głos zabrał generał Haller.
Następnie na wniosek Wojewody Kujawsko – Pomorskiego medale od Prezydenta RP z okazji 100lecia odzyskania Niepodległości odebrali Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz pan Bogdan Marek.

Uroczystość zakończyła się salwą honorową z armat i moździerzy, którą oddało Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Torunia.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: Sekcja Wychowawcza CSAiU
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

JK
2020-01-09
Inauguracja nowego roku szkoleniowego.
2020-01-09

9 stycznia w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, podczas pierwszego uroczystego apelu, inaugurującego nowy rok szkoleniowy, wręczono broń szeregowym elewom, którzy dwa dni wcześniej rozpoczęli szkolenie w ramach służby przygotowawczej.
Komendant Centrum, płk Remigiusz Zieliński, powitał nowo przybyłych elewów I turnusu służby przygotowawczej, liczącego 97 żołnierzy. Przypomniał, że broń, którą otrzymują to symbol walki, bezpieczeństwa, żołnierskiej dyscypliny i męstwa. Zachęcił jednocześnie szeregowych do sumiennej nauki i jak najlepszego wykorzystania wiedzy, którą przekazywać będą im dowódcy i instruktorzy.
Z rąk Komendanta Centrum broń odebrała delegacja szeregowych elewów z 2 kompanii szkolnej Ośrodka Szkolenia Podstawowego. 22 lutego elewi złożą uroczystą przysięgę wojskową w obecności przełożonych i najbliższych.
Po wręczeniu broni płk Zieliński przedstawił kierowniczą kadrę Centrum i życzył wszystkim sukcesów podczas szkolenia oraz satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku. Apel poświęcony był również inauguracji kolejnego roku szkolenia w Centrum. Płk Zieliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu, jakim było skuteczne i bezpieczne zakończenie działalności szkoleniowej w 2019 roku. Ponadto Komendant CSAiU przedstawił zadania i wskazał priorytety, jakie stoją przed Centrum w 2020 roku, podkreślając, że będzie to szczególnie intensywny czas pełen ciekawych zadań i nowych wyzwań.

Na zbiórce płk Zieliński wręczył żołnierzom i pracownikom ron CSAiU listy gratulacyjne od Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych za uzyskanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu zadań służbowych polegających na organizacji i zabezpieczeniu pikniku wojskowego „Służymy Niepodległej”, natomiast jeden z żołnierzy Centrum otrzymał ryngraf okolicznościowy od Inspektora Wojsk Lądowych, który wręczyli mu przedstawiciele Korpusu Oficerów i Szeregowych Wojsk Lądowych. Po za tym Komendant Centrum wyróżnił nagrodą rzeczową żołnierzy CSAiU, którzy zaangażowani byli w organizację zawodów o puchar Szefa Sztabu Generalnego w celu wyłonienia najlepszego zespołu w strzelaniu z karabinu wyborowego w 2019 roku.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

JK
2020-01-06
Pożegnanie z mundurem.
2020-01-06

W piątek, 3 stycznia w Sali Tradycji Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyło się uroczyste pożegnanie st. chor. szt. Tadeusza RUDZKIEGO, kończącego służbę wojskową.
Zastępca Komendanta Centrum, ppłk Roman Piotrowski, podziękował żołnierzowi za długoletnią służbę wojskową w szeregach toruńskiego Centrum, a grono zebranych przełożonych, podwładnych i kolegów „strażaka” podziękowało mu za wspólną służbę oraz życzyło powodzenia i szybkiej aklimatyzacji w nowych realiach życia.

Uroczystość zakończono pamiątkowym zdjęciem.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: Klub CSAiU
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

JK
2019-12-19
Spotkanie wigilijne w Garnizonie Toruń
2019-12-19

W dniu 19 grudnia w Centrum Targowym Park odbyło się spotkanie wigilijne zorganizowane przez Dowódcę Garnizonu Toruń wraz z dowódcami, komendantami i szefami jednostek wojskowych garnizonu.
W spotkaniu uczestniczyli żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej oraz zaproszeni goście, a wśród nich: przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, kombatanci i weterani oraz żołnierze rezerwy.
O duchowy nastrój tego szczególnego spotkania zadbali proboszcz Parafii Garnizonowej p.w. Św. Katarzyny ksiądz płk Ryszard Stępień Dziekan Kujawsko-Pomorski Kościoła Prawosławnego ks. Mitrat Mikołaj Hajduczenia oraz księża kapelani, którzy wprowadzili wszystkich zebranych w niepowtarzalny nastrój Świąt Bożego Narodzenia odczytując fragmenty Ewangelii Św. Łukasza.
Witając uczestników wigilijnego spotkania Dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński złożył obecnym życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w spokojnej i miłej rodzinnej atmosferze.
Wprowadzeni w przedświąteczny nastrój, przy dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd, w wykonaniu kapeli góralskiej, wszyscy obecni przełamali się tradycyjnym opłatkiem i złożyli sobie świąteczne oraz noworoczne życzenia.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
FirstPrevStrona 1 z 90NextLast
Licznik odwiedzin: 484217
 
MON SGWP Dowództwo Generalne RSZ Siły Powietrzne Marynarka Wojenna Wojska Specjalne Dowództwo Operacyjne SZ RP Inspektorat Wsparcia SZ Żandarmeria Wojskowa
© BW & JK CSAiU 2006 - 2020 All Rights Reserved