CSAiU na FB

ARCHIWUM wiadomości dostępne za zgodą Komendanta CSAiU


FirstPrevStrona 1 z 113NextLast
2019-10-09
Bartosz Fabiński poprowadzi zajęcia dla weteranów.
2019-10-09

Czołowy zawodnik MMA (rekord 14-3), spotka się z uczestnikami 19 edycji Projektu Wojownik. Weterani i członkowie rodzin poległych na misjach żołnierzy będą mieli okazję trenować z jednym z najlepszych zawodników polskiego MMA. Fabiński, może pochwalić się imponującym rekordem w organizacji UFC dla której stoczył 4 pojedynki z czego 3 zakończył na swoją korzyść.
„The Butcher” karierę rozpoczynał na AZS AWF Warszawa od judo. Trenował także sporty siłowe. Jednak to w MMA odnalazł swoją pasję. Stoczył wiele walk w Amatorskiej Lidze MMA, a już po 3 latach zawodowej kariery zdobył swój pierwszy mistrzowski pas w wadze średniej. W swojej karierze wygrywał z topowymi zawodnikami m.in. z Antonim Chmielewskim. Debiut w UFC zaliczył w 2015 r. na długo wyczekiwanej, pierwszej gali organizowanej w Polsce. Podczas UFC Fight Night w Krakowie, Gareth McLellan musiał uznać wyższość naszego zawodnika. Po 3 rundach zaciętej walki sędziowie orzekli zwycięstwo Fabińskiego.

„Najbardziej w sportach walki podoba mi się moment w którym zyskujesz przewagę nad przeciwnikiem, kiedy przeciwnik traci pewność siebie wiem, że wszystko idzie w dobrą stronę” - powiedział Bartosz Fabiński w wywiadzie dla MMAROCKS.

Zajęcia odbędą się 15 października w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

***

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Tekst: Marcin Kustroń (WCEO)

JK

2019-10-08
Uroczyste wręczenie broni.
2019-10-08

Podczas uroczystego apelu w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, 3 października 2019 roku, 145 elewów II turnusu służby przygotowawczej otrzymało podstawowy atrybut żołnierza – karabinek AKMS. Akt wręczenia broni, obok złożenia przysięgi wojskowej, jest ogromnym zaszczytem i symbolem gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
Z rąk Komendanta Centrum broń odebrała delegacja szeregowych elewów z Ośrodka Szkolenia Podstawowego. W sobotę, 16 listopada elewi złożą uroczystą przysięgę wojskową w obecności przełożonych i najbliższych.

Po wręczeniu broni ppłk Roman Piotrowski przedstawił kierowniczą kadrę Centrum i życzył młodym żołnierzom szybkiej aklimatyzacji i zadowolenia z decyzji rozpoczęcia szkolenia w ramach służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych – pierwszego kroku do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

JK
2019-09-30
Pożegnanie oficera
2019-09-30

30 września w Sali Tradycji Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyło się uroczyste pożegnanie mjr. Adama Lilli kończącego służbę wojskową.
Po odczytaniu rozkazu głos zabrał ppłk Roman Piotrowski. Podziękował oficerowi, za sumienną i wzorową służbę oraz zaangażowanie w realizację zadań na rzecz CSAiU. Życzył oficerowi przy tym dużo zdrowia oraz wszelkiej satysfakcji i pomyślności w życiu osobistym.
Jeden z oficerów Centrum, w imieniu gremium oficerskiego, wręczył odchodzącemu szablę po czym żegnający się z Centrum mjr Lilla złożył wyrazy podziękowania Komendantowi Centrum, kadrze i pracownikom resortu obrony narodowej za wspólny trud i poświęcenie wkładane w codzienną służbę i pracę.
Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowego zdjęcia oraz składaniem osobistych gratulacji.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2019-09-28
Promocja na pierwszy stopień podoficerski
2019-09-28

W sobotę, 28 września 2019 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia zakończyło się kształcenie kandydatów na podoficera w programie szkolenia modułu podoficerskiego edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej.
Podczas uroczystego apelu 100 słuchaczy, w tym 54 kobiety, II turnusu modułu podoficerskiego otrzymało świadectwa ukończenia szkolenia oraz zostało promowanych na pierwszy stopień podoficerski.
Świadectwa oraz akty mianowania wręczył Zastępca Komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia ppłk Roman Piotrowski wraz z Komendantem Ośrodka Szkolenia Legii Akademickiej. Ppłk Piotrowski w swoim przemówieniu, podziękował wszystkim słuchaczom za pracowitość i zaangażowanie, jakim wykazali się w trakcie krótkiego, ale intensywnego okresu szkolenia.
Uroczysta zbiórka była również okazją do podziękowania wszystkim żołnierzom z Ośrodka Szkolenia Legii Akademickiej za pracę i zaangażowanie włożone w szkolenie nowo mianowanych kaprali rezerwy.
Uroczystość zakończyła ostatnia wspólna defilada pododdziałów.
W przeddzień zakończenia modułu podoficerskiego słuchacze przystąpili do egzaminów, gdzie ocenie poddano zarówno ich wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne m.in. z takich przedmiotów jak: regulaminy, metodyka szkolenia wojskowego, taktyka i szkolenie strzeleckie.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
FirstPrevStrona 1 z 113NextLast
Licznik odwiedzin: 468455
 
MON SGWP Dowództwo Generalne RSZ Siły Powietrzne Marynarka Wojenna Wojska Specjalne Dowództwo Operacyjne SZ RP Inspektorat Wsparcia SZ Żandarmeria Wojskowa
© BW & JK CSAiU 2006 - 2019 All Rights Reserved