CSAiU na FB

ARCHIWUM wiadomości dostępne za zgodą Komendanta CSAiU


FirstPrevStrona 1 z 64NextLast
2017-12-04
Święto Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
2017_12_04

Gośćmi specjalnymi tegorocznych obchodów święta byli wszyscy poprzedni Komendanci CSAiU czyli płk rez. Roman KŁOSIŃSKI, gen. bryg. Krzysztof MITRĘGA i płk Aureliusz CHYLEŃSKI. Obecni byli również parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, a przede wszystkim środowisk kombatanckich i reprezentanci młodzieży szkolnej.
Uroczyste obchody rozpoczęły się apelem podczas, którego Komendant CSAiU płk Dariusz ADAMCZYK wręczył przyznane po prawie 15 latach Odznaki Pamiątkowe Centrum. Obchody naszego święta były również okazja aby uhonorować najlepszych żołnierzy, którzy w 2017 r. osiągali najlepsze wyniki w szkoleniu i dyscyplinie. Mistrzem Ognia Artyleryjskiego na 2017 rok został mjr Jacek ŻOŁNOWSKI. Natomiast mjr Dariusz LASKOWSKI został metodykiem roku. W kategorii podoficerów mistrzem metodyki roku 2017 został st. chor. szt. Jarosław DEMBIŃSKI.
Ponadto wybrano podoficera roku, którym został st. chor. szt. Mariusz WARUSZEWSKI, a szeregowym roku został zdobywca najwyższego szczytu ALP Mont Blanc zwanego "Dachem Europu" - st. szer. Szymon RUTKOWSKI.
Po okolicznościowych wystąpienia zebrani wysłuchali Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów, po której przyszedł czas na zabawę. Zanim jednak rozpoczęła się zabawa w Sali Dużej Dworu Artusa Kapituła Odznaki Pamiątkowej CSAiU wręczyła odznakę z numerem 5 płk Dariuszowi ADAMCZYKOWI. Wspomnianą wcześniej zabawą była możliwość podziwiania występu kabaretowego Pana Marcina DAŃCA.

Tekst: mjr Ireneusz Bandura
Zdjęcia: Magda GAŁUSZKA
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-12-02
BRĄZOWY MEDALISTA Z CSAiU
2017_12_02

W sobotę (2 grudnia) we Wrocławiu odbyły się mistrzostwa służb mundurowych, w których wzięli udział zawodnicy z Torunia. Aż 7 zawodników z Torunia pojawiło się w stolicy Dolnego Śląska. Dwóch z nich reprezentowało Wojsko Polskie, reszta Ochotniczą Straż Pożarną. Dwa srebrne medale wywalczył Eryk Naomia (OSP), który rywalizował w formule K1 do 69 kg.
Brąz zawisł na szyi Damiana Ciesiuna (CSAiU), który podobnie jak jego kolega walczył w formule K1, tyle że w kategorii do 81 kg. To już jego trzeci krążek w tym roku.
W sumie w zawodach wystartowało 180 zawodników z wszystkich formacji mundurowych w kraju. Toruński zawodników trenuje Adrian Tabor, na co dzień pracujący w straży miejskiej.
PODAJĄC ZA PORTALEM dziendobrytorun.pl https://ddtorun.pl/pl/13_sport/652_inne/13063_swietny_start_torunskich_mundurowych_kolejne_medale_na_ich_koncie.html

Tekst: mjr Ireneusz Bandura
Zdjęcia: dziendobrytorun.pl
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-12-02
II EDYCJA SAMOOBRONY KOBIET RUSZYŁA W CSAiU
2017_12_02

W związku z licznymi i pozytywnymi opiniami z pierwszej edycji szkolenia z Samoobrony Kobiet resort Obrony narodowej ponownie zaprosił panie na bezpłatne zajęcia z walki wręcz. Zajęcia prowadzone będą w 46 obiektach w 39 miastach Polski.
W tej grupie organizatorów i realizujących szkolenie znalazło sie po raz drugi toruńskie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniu.

Nasza jednostka realizowało szkolenie w I edycji na bazie obiektów sportowych Centrum, które trwało od 19 listopada 2016 r. do 03.06.2017 r., a udział w niej wzięło ponad 60 kobiet.
Dzisiaj 2 grudnia 2017 r. żołnierze - instruktorzy z Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu zainaugurowali II edycję Samoobrony Kobiet. Celem projektu II edycji podobnie jak poprzedniej jest popularyzacja systemu szkoleniowego z walki wręcz Sił Zbrojnych RP w środowisku cywilnym, zapoznanie kobiet ze sposobem realizacji zajęć z walki wręcz w bliskim kontakcie, nauka podstawowych technik samoobrony oraz doskonalenie opanowanych chwytów i obezwładnień z zakresu samoobrony.
Nawiązując do słów wypowiedzianych przez Ministra Obrony Narodowej "......Polska jest państwem bezpiecznym, ale dobrze być przygotowanym na jakiekolwiek niebezpieczeństwo, jakiekolwiek zagrożenie...." Toruń jako nasza mała Ojczyzna jest tym samym bezpiecznym miastem ale dobrze jest przygotowywać tzw. słabą i piękna płeć na jakiekolwiek inne zagrożenia. W Grodzie Kopernika nie ma potrzeby zachęcania pań do wzięcia udziału w kolejnej edycji programu. W dzisiejszej inauguracji udział wzięło 51 kobiet. Podczas dzisiejszych pierwszych zajęć żołnierze i instruktorzy CSAiU zaprezentowali pokaz przykładowych ćwiczeń z wykorzystaniem technik obrony, które będą realizowane podczas całego cyklu szkoleniowego, który potrwa do kwietnia 2018 roku. Do kolejnych zajęć już praktycznych zakwalifikowanych zostało łącznie 90 pań lecz nie wszystkie mogły wziąć udział w inauguracji. Wszystkie 10 kilkugodzinnych szkoleń praktycznych dla pełnoletnich kobiet są bezpłatne. Wszystkie zajęcia poprzedzone będą rozgrzewką przygotowującą do wysiłku, ćwiczeniami ogólnorozwojowymi poprawiającymi kondycję fizyczną.

Tekst: mjr Ireneusz BANDURA
Zdjęcia: kpr. Marek WILK
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2017-12-01
Żołnierze z CSAiU po raz 24 uczestniczą w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom
2017_12_01

Jak zwykle w tym wydarzeniu czynny udział wzięli żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Nasz udział polegał na pokazie statycznym sprzętu wojskowego, promocji Sił Zbrojnych RP i "Transporcie Świętego Mikołaja, którego renifery nie mogły jeździć po lodowisku".
W dniu 1 grudnia na lodowisko Tor - Tor przybyli: Ksiądz Biskup, Prezydent Miasta Torunia, komendanci służb mundurowych, wolontariusze, Mikołaj ze śnieżynkami. Uczestnicy uroczystości, oprócz łakoci, otrzymali opaski odblaskowe, a goście zostali ubrani przez policjantki i strażników miejskich w kamizelki odblaskowe, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie.

Tekst: mjr Ireneusz Bandura
Zdjęcia: Archiwum Caritas Diecezji Toruńskiej
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
FirstPrevStrona 1 z 64NextLast
Licznik odwiedzin: 362037
 
MON SGWP Dowództwo Generalne RSZ Siły Powietrzne Marynarka Wojenna Wojska Specjalne Dowództwo Operacyjne SZ RP Inspektorat Wsparcia SZ Żandarmeria Wojskowa
© BW & JK CSAiU 2006 - 2017 All Rights Reserved