CSAiU na FB

ARCHIWUM wiadomości dostępne za zgodą Komendanta CSAiU


FirstPrevStrona 1 z 89NextLast
2019-12-06
Święto Centrum.
2019-12-06

W dniu 6 grudnia br. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta jednostki.
Na zbiórce, która miała miejsce w Kinie CSAiU, żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej zostały wręczone akty mianowania, medale i odznaczenia resortowe oraz wyróżnienia od Komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia t.j.: odznaki pamiątkowe Centrum, listy gratulacyjne, pisma pochwalne ze zdjęciem wyróżnionego na tle sztandaru.
Ponadto Komendant, płk Remigiusz Zieliński uhonorował finalistów konkursu o miano mistrza ognia artyleryjskiego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Podoficera Roku 2019, Szeregowego Roku 2019, Mistrza Metodyki, Instruktora Roku oraz laureatów Zawodów Strzeleckich z Pistoletu Wojskowego w CSAiU.
Wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i uhonorowanym żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej CSAiU gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w służbie i pracy.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2019-11-29
Artylerzyści świętowali w Toruniu
2019-11-29

29 listopada br. na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyły się Centralne Obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
Toruńskie Centrum miało zaszczyt przeprowadzenia artyleryjskiego święta. Gospodarzem obchodów był Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Zenon Wiśniewski.
W tym roku swoją obecnością na uroczystości zaszczycił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych Torunia i garnizonów artyleryjskich, środowisk kombatanckich, dowódcy i szefowie artylerii Wojska Polskiego, reprezentanci młodzieży szkolnej oraz sympatycy artylerii.
Uroczyste obchody rozpoczęły się Apelem Pamięci przy pomniku Polskich Artylerzystów na Placu Towarzystwa Miłośników Torunia, następnie odprawiona została Msza Święta w Kościele Garnizonowym pw. Świętej Katarzyny w intencji żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej WRiA oraz poległych w misjach poza granicami kraju, którą koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. Z okazji setnej rocznicy ustanowienia biskupstwa polowego w Polsce biskup polowy odznaczył Medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie” Inspektora Rodzajów Wojsk gen. bryg. Sławomira Owczarka, Nestora Polskiej Artylerii gen. bryg. Antoniego Skibińskiego oraz dowódców jednostek i instytucji wojskowych garnizonu Toruń.
Punktualnie o godz. 12.00 na Ośrodku Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięły: kompania reprezentacyjna Wojsk Lądowych, poczty sztandarowe i kompanie honorowe reprezentujące Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, 5 pułk artylerii z Sulechowa, 11 pułk artylerii z Węgorzewa, 23 pułk artylerii z Bolesławca, 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich,14 dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia, 14 pułk przeciwpancerny z Suwałk oraz 11 dywizjon artylerii samobieżnej z Choszczna. Na zbiórce znalazły się także pododdział elewów służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych realizujących swoje zadania w ramach Ośrodka Szkolenia Podstawowego CSAiU oraz uczniowie klas mundurowych oraz wojsko amerykańskie.
Podczas uroczystego apelu wyróżniono zasłużonych żołnierzy jednostek artyleryjskich Wojska Polskiego. Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju z rąk Sekretarza Stanu odebrał płk Waldemar Janiak natomiast Dowódca Generalny RSZ wręczył Kordzik Honorowy z Orłem Wojsk Lądowych płk. Jarosławowi Gołembskiemu, płk. Andrzejowi Kupisowi oraz płk. Jackowi Zaniewskiemu. Na zbiórce nagrodzono również finalistów konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2019 r.
Po okolicznościowych przemówieniach zebrani wysłuchali Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów oraz musztra paradna Orkiestry Wojskowej z Torunia, po której przyszedł czas na pokaz dynamiczny, w ramach którego można było obserwować ogień wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA, 152 mm armatohaubic DANA, 155 mm armatohaubic KRAB, 120 mm moździerza samobieżnego RAK oraz wyrzutni ppk SPIKE.
Na zakończenie uroczystych obchodów przyszedł czas na gorący żołnierski poczęstunek.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

BW
2019-11-27
Pożegnanie z mundurem.
2019-11-27

W środę, 27 listopada w Sali Tradycji Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyło się uroczyste pożegnanie kpt. Katarzyny Chrzanowskiej. kończącej służbę wojskową.
Zastępca Komendanta Centrum, ppłk Roman Piotrowski, podziękował za dotychczasową służbę wojskową w szeregach toruńskiego Centrum żołnierzowi, kończącemu służbę wojskową.
Grono przełożonych, podwładnych i współpracowników podziękowało pani kapitan za wspólną służbę oraz życzyło powodzenia i szybkiej aklimatyzacji w nowych realiach życia.

Uroczystość została zakończona pamiątkowym zdjęciem.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

JK
2019-11-25
Konkurs o miano mistrza ognia artyleryjskiego.
2019-11-25

W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przeprowadzono finałową część „Konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2019”.
W konkursie udział wzięli zwycięzcy wcześniejszych etapów w poszczególnych dywizjach, pułkach artylerii oraz CSAiU. Zakres konkursu finałowego obejmował dwa etapy: teoretyczno-praktyczny – obejmujący trening indywidualnych umiejętności strzelania (TIUS) bez strzelania amunicją bojową oraz drugi – praktyczny, jakim był TIUS ze strzelaniem amunicją bojową.
W ramach I etapu 10 uczestników przystąpiło do wykonania (bez strzelania amunicją bojową na sali wykładowej) zadań ogniowych.
Po podsumowaniu wyników części teoretyczno-praktycznej, do II części konkursu zakwalifikowało się trzech finalistów, w tym pani porucznik z CSAiU. Na toruńskim Ośrodku Szkolenia wykonywali oni praktycznie zadanie ogniowe. Pod uwagę brane były takie elementy jak: czas pracy wykonania zadania ogniowego, dokładność wykonania zadania ogniowego oraz ilość błędów instrukcyjnych popełnionych w trakcie jego wykonywania.
Nad prawidłowością wykonywanych zadań czuwała komisja na czele z ppłk. Romanem Piotrowskim, złożona z przedstawicieli Oddziału Szkolenia ZWRiA, Akademii Wojsk Lądowych i Cyklu Szkolenia Ogniowego CSAiU.

Po podsumowaniu punktów, na które składała się zarówno część teoretyczno-praktyczna, jak i działanie praktyczne, żołnierz toruńskiego Centrum uplasował się na miejscu drugim. Mistrzem Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych na rok 2019 został oficer z 6 Brygady Powietrznodesantowej, natomiast miejsce trzecie zajął żołnierz z 11 pułku artylerii z Węgorzewa.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska
Zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska, kpt. Katarzyna Tyszko, st. sierż. Krzysztof Łupiński
Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie.

JK
FirstPrevStrona 1 z 89NextLast
Licznik odwiedzin: 479979
 
MON SGWP Dowództwo Generalne RSZ Siły Powietrzne Marynarka Wojenna Wojska Specjalne Dowództwo Operacyjne SZ RP Inspektorat Wsparcia SZ Żandarmeria Wojskowa
© BW & JK CSAiU 2006 - 2019 All Rights Reserved